Co zrobić, aby przekazać odpady komunalne operatorowi?
1. Pobrać druk deklaracji zgodnie z kwalifikacją nieruchomości opisaną poniżej:
Druk deklaracji dla nieruchomości zamieszkałej - pobierz
Druk deklaracji dla nieruchomości niezamieszkałej - pobierz
2. Wypełnić druk zgodnie z przykładami wg kwalifikacji nieruchomości:
- Nieruchomość zamieszkała
Miejscem zamieszkania, jest nieruchomość, w której osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu, niezależnie od miejsca zameldowania. W przypadku wątpliwości, co do wskazania miejsca zamieszkania, wykorzystać należy następującą definicję: „miejscem zamieszkania jest miejsce, w którym osoba zazwyczaj spędza czas przeznaczony na odpoczynek, niezależnie od czasowych nieobecności związanych z wypoczynkiem, urlopem, odwiedzinami u przyjaciół i krewnych, interesami, leczeniem medycznym lub pielgrzymkami religijnymi. - Nieruchomość niezamieszkała
Rozumie się przez to nieruchomości służące innej funkcji niż mieszkalna np. użyteczności publicznej - urzędy, siedziby firm, ośrodki wypoczynkowe, hotele, domki letniskowe, ogrody działkowe, cmentarze, targowiska itp.). Odpady komunalne powstające w nieruchomości niezamieszkałej np. w wyniku działalności przemysłowej, handlowo-usługowej, oświatowej czy kulturalnej, to odpady, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych. Odpadami komunalnymi powstającymi na nieruchomościach niezamieszkałych nie są w szczególności odpady poprodukcyjne oraz wszystkie odpady niebezpieczne. W przypadku posiadania domku letniskowego/działki rekreacyjnej, co do zasady (są wyjątki) należy ją traktować jako nieruchomość niezamieszkałą. Właściciele domków letniskowych w zabudowie jednorodzinnej w sezonie letnim, tj. od 1 maja do 30 września są zobowiązani do pozbywania się odpadów komunalnych, zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie w gmin Związku Międzygminnego „Eko - Przyszłość" i składać deklarację z ryczałtową stawką opłaty.
3. Wysłać deklarację do siedziby związku.
- Co zrobić jeśli chcę zmienić dane zawarte w deklaracji? Należy zrobić dokładnie to samo, co w pkt 2 powyżej, z zastrzeżeniem, że w przypadku złożenia korekty deklaracji lub nowej deklaracji zmniejszającej wysokość zobowiązania z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie stwierdza się nadpłaty w tej opłacie za miesiące, w których usługa odbierania odpadów komunalnych była świadczona.
- Pomyliłem się, zapomniałem i chcę złożyć korektę deklaracji. Należy zrobić dokładnie to samo, co w pkt 2 powyżej z zastrzeżeniem, że w przypadku złożenia korekty lub nowej deklaracji zmniejszającej wysokość zobowiązania z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie stwierdza się nadpłaty w tej opłacie za miesiące, w których usługa odbierania odpadów komunalnych była świadczona.
- Kiedy będą odebrane odpady z posesji: harmonogram
- Kiedy będzie zbiórka odpadów wielkogabarytowych: harmonogram
- Gdzie i na jakich zasadach mogę przekazać większe ilości odpadów segregowanych: PSZOK
- Gdzie mogę zostawić przeterminowane leki: Lista aptek
4. Odbiór odpadów:Odbiorem odpadów komunalnych na terenie związku zajmuje się konsorcjum, w skład którego wchodzą trzy podmioty:
- PreZero Service Zachód Sp. z o.o.
ul. Szosa Bytomska 1
67-100 Kiełcz
kontakt - przejdź
- PUK „USKOM" Sp. z o.o.
ul. Elektryczna 9, Kożuchów
kontakt - przejdź
- Spółka Komunalna Wschowa Sp. z o.o.
ul. Daszyńskiego 10, Wschowa
kontakt - przejdź
- Harmonogram odbioru odpadów - przejdź
5. Druki i formularze